Absolutny niezbędnik na wypad w góry!

Nie trzeba tego chyba tłumaczyć nikomu kto wybiera się na górskie szlaki – planowanie każdego wypadu należy zacząć od mapy. Teraz jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Portal Góry i ludzie wraz z wrocławskim Studiem Plan przygotował specjalną kolekcję map turystycznych do przeglądania online. Co najważniejsze jest ona dostępna zupełnie za darmo! Dzięki temu nie musisz się już zastanawiać, która mapa będzie najlepsza na twój wyjazd. Możesz to na spokojnie sprawdzić w domu i przed samym wyjazdem kupić tradycyjną wersję drukowaną.

Mapa online w terenie nigdy nie zastąpi tradycyjnej i należy o tym pamiętać. W górach często brakuje zasięgu. Nie polecam nikomu polegać tylko na swoim telefonie, w którym w każdej chwili może paść bateria. Bierz przykład z Miszy i na szlaku zawsze korzystaj z tradycyjnej mapy;)

Mapy online są dokładnym odwzorowaniem dobrze znanych map Galileos, obecnych na naszym rynku od wielu lat i cenionych za jakość i dokładność. Sam mam kilka egzemplarzy na swojej półce. Niektórym nawet udało się przetrwać okres dorastania mojego psa i intensywne zainteresowanie literaturą;)

Przetestowałem mapy w wersji elektronicznej i muszę powiedzieć, że jest to kawał dobrej roboty. Chodzą płynnie i szybko. Nawigacja jest intuicyjna i każdy powinien z nią sobie bez problemu poradzić. Wersja mobilna strony również działa sprawnie i w miarę szybko. Jednak jak już wcześniej wspomniałem – polecam używać do planowania trasy w domu przed wyjściem na właściwy szlak.

Ciekawą opcją jest możliwość zmierzenia odległości. Dzięki temu można w łatwy sposób obliczyć długość zaplanowanej trasy nawet nie będąc orłem z matmy.

Byłoby idealnie gdyby szlaki na mapach były interaktywne, ale to już trochę bardziej zaawansowana funkcja, która pewnie spowolniłaby działanie map, więc nie jest niezbędnikiem.

Moja ocena: 5/6.

Obok jest spis dostępnych map na dzień 05.03.2016. Po kliknięciu w nazwę zostaniecie przeniesieni na stronę z właściwą mapą online.